Daugelis be sultinio neįsivaizduoja pagamintos sriubos. Tačiau, kad pagaminti naminį sultinį reikia daug laiko, tam kad išvirtų mėsa su daržovėmis, todėl prekyboje matome lengvesnių, ir šį etapą palengvinančių priemonių, tai – sultinių kubeliai arba jau išvirtas ir koncetruotas mėsos ar  daržovių sultinys skysčio pavidale.

Apie sultinio naudą ir nenaudą dabar galime rasti įvairių nuomonių, bet iš principo tai yra tik sriubų ar troškinių pagardintojas, nes mokslinių straipsnių apie tai, kad gautas kalogenas iš nuvirtos mėsos kaulų turi naudos organizmui – nėra.  Realiai, jei kalbame apie sultinio kubelius, tai yra koncentruotas daržovių ir nuvirtos mėsos išdžiovintas kubelis. Taip pat yra ir vegetariškas sultinys – tiesiog bus įvairios daržovės ir kiti priedai.

Geriausi sultiniai yra tie, kuriuos sudaro druska ir daržovės. Bet tokių rinkoje nėra labai daug. Daugeliu atveju dedamas krakmolas, kuris ne tik kubelį suriša, bet ir šiek tiek patirština patį sultinį. Taip pat dažnai mėgstama dėti skonio stipriklių, kaip E621, kurie suintensyvina skonį. Ir tada jau pilna konservantų, cukraus ir saldiklių. Iš tikro fantazija begalinė, norint gauti gerą skonį, bet padarant tą skonį naudojant pigiausias žaliavas.

Noriu panagrinėti rinkoje esančius sultinius, ir pasižiūrėti ar galime rasti kokybiškų, tarsi namie gamintų sultinių prekybos vietose.

Pats populiariausias, jau turbūt 20 metų žinomas, ir vienas iš pirmųjų:

1. Vištienos sultinys GALLINA BLANCA, 150 g  5 Eur/kg

Sudėtis: Joduota druska, maltodekstrinas, palmių riebalai, aromato ir skonio stiprikliai (mononatrio glutamatas, dinatrio 5 –ribonukleotidai), kukurūzų krakmolas, dekstrozė, cukrus, saulėgrąžų aliejus, kvapiosios medžiagos, ciberžolės milteliai, džiovintos vištienos milteliai 0,15% (sudėtyje yra antioksidantas (rozmarino ekstraktas)), džiovintos petražolės. Sudėtyje gali būti GLITIMO, PIENO, KIAUŠINIŲ, SOJŲ, SALIERŲ ir ŽUVIES pėdsakų.

Šį sultinį sudaro 50% druskos. (Reikia žiūrėti į maistinę vertę). Toliau seka palmių riebalai, kas yra prieštaringai vertinama, nes turi daug sočiųjų riebalų, ir kita problema yra ekologinė – būtent dėl šių riebalų kertami atogrąžų miškai. Kodėl tada naudojamas  palmių aliejus? Nes jis yra vienas iš pigiausių ir pakankamai atsparus oksidacijai, t.y produkto gedimui. Trečioje vietoje yra mano taip nemėgstamas E621, kuris suintensyvina skonį. Kuo jo daugiau dedama į produktą, tuo skonis, kaip pvz druska tampa intensyvesnis, ir tai tarsi receptorių apgaulė. Toliau seka krakmolas, dekstrozė, cukrus, ir tik pačioje pabaigoje ciberžolė, ir vištienos milteliai – 0,15%. Dar pilna alergenų pėdsakų. Realiai šis sultinys remiasi didžiuliu druskos kiekiu ir natrio glutamato mišiniu su įvairiais priedais. Jis tikrai suteiks skonį, bet gana apgaulingą. Daržovių ir mėsos koncentrato čia beveik nerasta.

2. Ekologiškas daržovių sultinys NATUR COMPAGNIE be mielių, 80 g, 29,88Eur/kg.

Sudedamosios dalys: jūros druska*, taukmedžio sviestas*, daržovės* (16,2 %) (morkos* (4,8 %), svogūnai* (3,2 %), pastarnokai*, porai*, pomidorai*, moliūgai*), kukurūzų krakmolas*, koncentruotos daržovių sultys* (morkų*, svogūnų*), saulėgrąžų aliejus, prieskoninės žolelės* (gelsvės lapai*, lauro lapeliai*), prieskoniai (pipirai*, ciberžolė*, gelsvės šaknis*, muskato riešutai*, pankolio sėklos*), česnakai*. *-sertifikuotos, ekologiškos žaliavos. Sudėtyje gali būti pieno, glitimo, sojos, garstyčių, salierų ir kiaušinių pėdsakų.

Trečioje vietoje yra mano taip nemėgstamas E621, kuris suintensyvina skonį.

Taip pat pirmoje vietoje matome druską, kurios yra apie 40%. Tačiau čia jau galime vadinti sultiniu, nes seka daug daržovių ir prieskonių. Visi jie yra ekologiški, kas labai iškelia produkto kainą. Apie ekologiškų produktų skirtumus galite paskaityti mano straipsnyje apie ekologiją. Kad kubelis būtų kubelis dar dedama ir krakmolo. Perkant ekologišką sultinį išvengiame tokių priedų kaip E621, ir gauname ekologiškas daržoves, tačiau alergenų – neišvengiame. Sudėtis tikrai gera, tik reikia atsiminti, kad dedant kubelį, jau reikėtų paragauti ar dar verta dėti papildomai druskos.

3. Vištienos sultinys FSGOODS, 350 ml, 9,69  €/l

Sudedamosios dalys: Vištienos sultinys (vanduo, vištienos rinkinys sriubai ir vištų sparneliai, svogūnai, morkos, petražolių šaknys, lauro lapai, juodieji pipirai), jūros druska.

Sudėtis tikrai labai džiuginanti, nes jokių krakmolų, stabilizatorių ar dažiklių. Ir tik paskutinėje vietoje druska. Aišku, reiktų nepamiršti, kad tai nėra koncentratas, kaip kubelis. Šis sultinys yra paruoštas vartoti, tai tikrai neblogas variantas ar namuose, ar net iškyloje. Bet man vienintelis klausimas kyla skaitant šią sudėtį, kokios rūšies vištiena čia naudojama? Ar kokie nors jos likučiai, ar vištų su antibiotikais mėsa?

 

4. Sodrus jautienos sultinys MAGGI KOSTILIJA (6 x 10 g), 60 g, 9,5 Eur/kg

 

 

 

 

 

 

 

Sudedamosios dalys: Joduota druska, palmių riebalai (palmių riebalai, antioksidantas: rozmarinų ekstraktai), kukurūzų krakmolas, aromato ir skonio stipriklis (mononatrio glutamatas, dinatrio 5′-ribonukleotidai), cukrus, džiovintų svogūnų milteliai, dažiklis (sulfitinė amoniakinė karamelė), kvapiosios medžiagos, džiovintos jautienos milteliai (jautiena 0,4%, joduota druska, antioksidantas: rozmarinų ekstraktai), malta ciberžolė.  Sudėtyje gali būti GLITIMO, PIENO, KIAUŠINIŲ, SOJŲ, SALIERŲ ir ŽUVIES pėdsakų.

Jautienos mes matome tik 0,4%, nors iš paveikslėlio galėtume galvoti, kad šis sultinys pagamintas jos pagrindu. Deja. Daržovių čia labai nedaug: džiovinti svogūnai, rozmarino ekstraktas ir ciberžolė. Namie jeigu virtumėte sultinį, bent morką įmestumėt. Ir dar prie šitos puokštės pilna alergenų. Mano nuomone, tai vienas iš prastesnių pasirinkimų. Skonis manau tikrai geras, nes yra daug druskos, skonio stipriklio ir riebalų. Bet ar verta tokį vartoti? Čia jau jūsų teisė rinktis.

IŠVADOS

Lentynose tikrai galime rinktis ne iš vieno gamintojo. Jeigu matote patį pigiausią sultinį, tai tikėtina, kad ten daržovių ar mėsos nelabai rasite, bet skonis manau tikrai garantuotas. Pirkdami ekologiškus, visada apsidraudžiate, kad bus kuo mažiau pakaitalų, nebus skonių stipriklių, ir daržovės bus auginamos ekologiškuose ūkiuose o mėsa – be antibiotikų, ar steroidų. Dažniausiai patys pigiausi sultiniai sudaryti iš druskos, riebalų ir priedų, kurių visuma suteikia labai intensyvų, gerą skonį. Čia kaip toje pasakoje, kaip išvirti iš kirvio gardžią sriubą, tiesiog įmeskite sultinio kubelį.

Rezumuojant, norėčiau paskatinti, šiek tiek paskaityti etiketes, atsirinkti geriausią sultinį, ir toliau sekti visokias naujoves. Nes technologijos eina į priekį, žmonių supratimas apie maisto sudėtis taip pat didėja, dėl to dabar didelis dėmesys yra skiriamas būtent jo grynumui. Rinktis visada yra iš ko.