Ekologiški, Bio – žiniasklaidoje ar iš giminaičių vis girdime šiuos žodžius, bet ar tikrai suprantame jų reikšmę?

Ekologiško produkto apibrėžimas būtų toks: tai yra maisto produktas, kuris atitinka maisto produktų gamybos reikalavimus, kurie pagerina ne tik maisto kokybę tačiau ir yra labiau tausojama gamta jį gaminant.

Pagrindiniai kriterijai ekologiškam gaminiui:

  • Jie nėra užteršti pesticidais (augalinės kilmės produktai);
  • Jie nėra užteršti Hormonais ar antibiotikais (gyvulinės kilmės produktai);
  • Nenaudojami sintetiniai priedai, kaip sintetiniai dažikliai, aromatai ar saldikliai (ledai, gėrimai);
  • Juose nėra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO);
  • Auginant daržoves ar vaismedžius nėra nenaudojamos cheminės trąšos

Institucijos užtikrinančios produkto ekologiškumą

Kiekvienoje šalyje, kuri savo rinkoje turi ekologiškų gaminių, jose, dažniausiu atveju, yra akredituota įmonė, kuri užtikrina šių produktų tinkamą gamybą ir taip pat reguliuoja kitų ekologiškų produktų įvežimą į mūsų šalį. Jei šalyje tokios įstaigos nėra, o taip gali būti pavyzdžiui trečiosiose šalyse, tada į tą šalį kviečiami kitos  šalies akredituoti atstovai. Lietuvoje ekologiškus produktus tikrina ir kontroliuoja VŠĮ Ekoagros. Be šios institucijos taip pat patikrą atlieka ir valstybinė maisto ir veterinarinė tarnyba, bet pastarosios tikrinimo sritis apima tik mažą dalį to, ką kontroliuoja Ekoagros. Taigi, Lietuvoje turime dvi ekologiškus produktus prižiūrinčias įmones. Jeigu įmonė, ūkininkas ar fizinis asmuo nori gaminti, pardavinėti importuotus ekologiškus produktus, visų pirma turi kreiptis į Ekoagros. Jeigu etiketėje matome ekologiškumą užtikrinantį ženklą, tai reiškia, kad įmonė įvykdė visus reikalavimus ir turi ekologiškumą patvirtinantį sertifikatą. Jei įdomu, kurios įmonės Lietuvoje turi šį sertifikatą, lengvai galite patikrinti Ekoagros puslapyje (sertifikatai)

Ekologiško produkto sertifikavimas

Viskas prasideda nuo ekologiškos žaliavos parinkimo, jei tai žemės ūkis – ekologiško dirvožemio, ekologiškų pašarų parinkimo. Toliau seka gamyba ir sandėliavimas. Šie procesai taip pat turi atitikti ekologiškumą patvirtinančius reikalavimus: turi būti skirta tam tikra atskira patalpa ar vieta gamybai ir sandėliavimui, jei gaminama ir neekologiškų produktų –  prieš gaminant ekologiškus produktus įrenginiai turi būti specialiai išvalomi, paskiriamas atitinkamas gamybos laikas, pildoma dokumentacija. Geriausiu atveju – statomas naujas cechas. Taip pat skiriamas ir išskirtinis įrenginių ir patalpų valymas, nenaudojamos jokios cheminės medžiagos (kaip pavyzdžiui sandėlių purškimas nuo kenkėjų cheminėmis medžiagomis laikant įprastas prekes, ne ekologiškas). Toliau seka pakuotės parinkimas, kas taip pat turi būti suderinta su šia institucija.  Atkreipsiu dėmesį, kad netgi  ant pakuotės esantis ekologiškumą garantuojantis ženkliukas negali būti nei per mažas nei per didelis. Yra tam paskirtos dydžio/matomumo ribos tam, kad vartotojas nebūtų apgaudinėjamas ar klaidinamas. Atrodo toks paprastas dalykas kaip ženkliuko dydis, bet net jis turi tam apibrėžtas ribas. Taip pat, ekologišką gaminį turi sudaryti ne mažiau kaip 95% ekologiškų žaliavų, likę procentai gali būti ne ekologiški, bet natūralūs, ne sintetiniu būdu gaunami, nebent rinkoje kitokių nėra, ir niekaip negalima be to ingrediento pagaminti produkto (pavyzdžiui guaro guma)

Visi šie produkto gamybos žingsniai turi atitikti reikalavimus, ir tik tada produktas, gavus patvirtinimą iš institucijos gali keliauti į rinką. Taigi, ekologiško produkto kelias nėra lengvas, ir tuo pačiu reikalaujantis papildomų žinių ir strategijų.

Ekologiškų produktų ženklinimas

Ekologiškas maistas atpažįstamas gana lengvai, nes turi išskirtinį ženkliuką – žalios spalvos stačiakampį, kurio viduryje yra lapas iš baltų žvaigždžių (Žr. Apačioje Nr. 1). Greta šio, dedamas ir nacionalinis ženklas (Nr 2), kuris privalomas ant visų mūsų šalyje pagamintų ir supakuotų ekologiškų produktų.

Ekologiško maisto ženklinimas | Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Nr 1. Tai yra bendras Europos Sąjungos ženklas, naudojamas ekologiškiems produktams ženklinti

 Nr 2. Lietuvoje pagamintos ekologinės produkcijos ženklas

Kitose šalyse gali būti naudojamas kitokio tipo ženklinimas. Kaip pvz Vokietijoje (Nr 3) ir USA (Nr 4)

Kaip gauti ekologiškų produktų sertifikatą. „Eco bio organic“ - tai, ką reikia žinoti apie ekologiškas etiketes Kuo skiriasi sertifikatas nuo etikečių?

Nr 3.Vokietijos ekologinis ženklas

USDA - NOP Organic regulation for USA - Certifications

Nr.4 USA ekologinis ženklas

Kiekvienoje ES šalyje ženklinimas gali skirtis, reikėtų ieškoti ženkliuko su žodžiu eko, Bio ar Organic ar baltų žvaigždučių žaliame fone (gali būti ir juodai baltas paveikslėlis). Tai yra tikrai paprasta, reikalauja tik truputį atidumo.

Kodėl ekologiškų produktų kaina tokia aukšta?

Šis klausimas turbūt iškyla kiekvienam, kuris paėmęs ekologišką duonos kepalą, klausia savęs ar tikrai verta mokėti kartais net dvigubą kainą? Taigi, trumpai panagrinėkime kas gi šią kainą sudaro.

Visų pirma pradėkime nuo žaliavos, nes kiekvienas produktas susideda iš miltų, cukraus, riešutų, mėsos ar kito ingrediento. Pateiksiu pavyzdį: kad užaugintume ekologiškus grūdus visų pirma turime netręšti savo laukų cheminėmis trąšomis tris metus, tada dirvožemis išsivalo nuo jų likučių, ir galima nauja sėja. Netręšdamas laukų tu tuos metus dar negali gauti ekologinio sertifikato, bet tavo derlius, tikėtina, kad bus mažesnis, nes tu nenaudoji trąšų (kurios pagreitina augimą), pesticidų (kurie apsaugo nuo kenkėjų). Derlius tampa labai priklausomas nuo gamtos veiksnių: lietaus, saulės ir turbūt vieno iš pagrindinio –  kenkėjų kiekio, kurie gali netgi sunaikinti tavo derlių (nes nebenaudojamos cheminės medžiagos, kurios sunaikina šiuos kenkėjus). Ir natūralu, kad derlius yra mažesnis, ne toks produktyvus, reikalauja didesnės priežiūros, ko pasekoje išauga kaštai.

Visų antra, kad tavo žaliava ar produktas taptų ekologišku reikalingas ekoagros institucijos patvirtinimas, kad tu gali užsiimti ekologiškų produktų gamyba, auginimu ar pardavimu. Visa ši patikra kainuoja. Kainuoja pačios veiklos įteisinimas, kasmetiniai tikrinimai, papildomų produktų sertifikavimas. Galutiniame rezultate, jei įmonė nemaža ir turi ne vieną eko produktą, gali susidaryti solidi suma.

Taigi, pagaminti ekologiškus produktus nėra ne tik kad lengva, bet ir ne pigu. Bet žinodami šių produktų kokybinę ir aplinkosauginę vertę verta vartoti. Tad gyvenkime sveikiau su ekologiškais produktais.